Belasý motýľ / vaša pomoc – naše krídla!

Kampaň Belasý motýľ je osveta o ochorení svalová dystrofia spojená s verejnou zbierkou na podporu detí a dospelých s týmto ochorením

Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, ktoré spôsobuje imobilitu. Postihuje dospelých, aj deti. Ochorenie sa postupne zhoršuje a vedie k odkázanosti na mechanický a elektrický vozík a ďalšie kompenzačné pomôcky. Napriek pokroku v medicíne, neexistuje na dystrofiu liek. Preto im práve pomôcky umožňujú plnohodnotný život. Niektoré druhy dystrofií sú veľmi závažné a vedú k nutnosti používať dýchacie prístroje.

Výťažok z verejnej zbierky je použitý na doplatky za kompenzačné pomôcky. Dystrofici túžia byť sebestační, preto potrebujú rozmanité a kvalitné pomôcky. Odľahčený mechanický vozík na pohyb doma, elektrický na pohyb vonku, zdviháky na umývanie, polohovacie postele na spánok bez bolesti. Štát ich nehradí v plnej výške. Jediným príjmom ľudí so svalovou dystrofiou je zväčša invalidný dôchodok, z ktorého musia doplácať na nevyhnutné pomôcky niekoľko sto až tisíc eur.

Zbierka je povolená rozhodnutím Ministerstva vnútra SR o povolení konania verejnej zbierky č. SVS-OVVS 3-2013/003397.

Deň ľudí so svalovou dystrofiou prebehne v približne 65-tich slovenských mestách a dedinách. Organizujú ho samotní členovia OMD v SR – ľudia so svalovou dystrofiou za pomoci ďalších dobrovoľníkov. Každý dobrovoľník bude mať kartičku dobrovoľníka so svojim číslom, s číslom povolenia zbierky a kontaktným údajom na organizátora.

Motýľ – symbol ochorenia svalová dystrofia – sa nepredáva, ale daruje. Ak sa obdarovaný rozhodne, môže prispieť do prenosnej pokladničky. Okrem toho dostane informačný letáčik o dôsledkoch ochorenia a činnosti našej organizácie.

13. ročník kampane „Belasý motýľ“ podporuje obchodný reťazec Tesco po celom Slovensku.

Belasý motýľ sa 14. júna rozletí minimálne v týchto mestách: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bojnice, Bratislava, Bytča, Dolné Vestenice, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Dvorníky, Gelnica, Habovka, Hlohovec, Humenné, Komárno, Košice, Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Námestovo, Nitra, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Piešťany, Podrečany, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Prešov, Púchov, Pusté Sady, Richnava, Sološnica, Spišská Nová Ves, Stará Turá, Svidník, Šamorín, Topoľčany, Trakovice, Trebišov, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Závod, Zlaté Moravce, Žilina atď.

 

 

KONTAKT: Jozef Blažek, hlavný manažér kampane: 0911 268 688, 0907 262 293, 0948 529 976, 
blazek@omdvsr.sk

Mgr. Andrea Madunová, predsedníčka OMD v SR: 0948 046 671, madunova@omdvsr.sk,

Mgr. Mária Duračinská, podpredsedníčka OMD v SR: 0948 046 675, duracinska@omdvsr.sk,www.belasymotyl.sk, www.omdvsr.sk.

 

 Zdroj: OMD

Galéria