CARDO odštartovalo oslavy 10. výročia založenia prednáškou Petra Hirscha

Pondelok, 3.marec, Connect Coworking Bratislava, vonku tma a vo vnútri prípravy v plnom prúde. Neklamný znak toho, že niečo sa chystá. Chystalo sa. Tento rok oslavujeme 10 rokov od založenia nášho občianskeho združenia, síce torta a sviečky neboli, no bol Petr Hirsch, rozprávanie o 16 090 km v nohách, zážitkoch na celý život a mnoho spokojných priateľov CARDO, dobrovoľníctva či ľudí, ktorých len zaujal plagát niekde v škole a prišli.

Pre každého z nás to bol veľmi zaujímavý večer. Nestáva sa bežne, že stretnete človeka, ktorý opustí svoj bežný, vychodený život a vydá sa svojou vlastnou cestou navzdory nechápavým pohľadom rodiny či priateľov. Večerom plných fotiek a spomienok nás previedol sám Petr, ktorý momentálne trávi svoj čas práve šírením myšlienok pútnictva a zážitkov, ktoré získal počas vyše dvojročného putovania naprieč Európou.

Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavého. Jedným z prvých momentov, ktoré donútili Petra rozmýšľať o putovaní bolo stretnutie s mladými ľuďmi, ktorí prešli púť sv. Jakuba počas jeho mesačného spoznávania Kréty. Niekoľko mesiacov nato 1.júna 2010 Petr zbalil svoj vak, rozlúčil sa v práci, s rodinou a priateľmi a vydal sa na svoju životnú púť. Niekedy sú stretnutia v živote naozaj osudové a dokážu Vám zmeniť život. Počas svojej púte stretol Petr veľké množstvo ľudí, ktorí mu zasiahli do života. Svoju púť nazval aj ako Dotyky sŕdc a anjelov. Stretol sa s veľkou ľudskosťou, ktorú niekedy v spleti bežných denných činností ani nemáme čas vnímať. To, čo človek skutočne potrebuje je ukryté mimo múry budov a tak svoje putovanie zameriaval najmä na chôdzu naprieč prírodou, neraz si vybral preto dlhšiu trasu. Počas svojho putovania stretol rôznych ľudí, často sa z nich stali priatelia na celý život. Svoju púť však na chvíľu prerušil, aby po štyroch mesiacoch mohol opäť pokračovať a splniť si tak svoj sen, prejsť až do Jeruzalemu. Tento sen sa stal skutočnosťou 26. decembra 2012. A aj vtedy sa potvrdilo staré známe, že treba dúfať v pozitívny záver a skôr či neskôr určite príde.

Z takto stráveného večera sme si odniesli príjemný pocit a vieru, že v človeku je veľká sila dosiahnuť to, po čom skutočne túži. Netreba sa vzdávať, ale vstať a ísť ďalej a postupnými krokmi dôjsť k cieľu. Na svojej ceste životom stretne každý z nás veľa ľudí, ktorí majú v našich životoch určitý zmysel. Jeden človek vás inšpiruje k putovaniu po svete, druhý vám poskytne strechu nad hlavou a ďalší.. To je už na Vás.

Petr má na nohách naďalej svoje obľúbené túlavé topánky, ktoré už čoskoro možno začnú svoju ďalšiu púť. My mu v jeho putovaní prajeme veľa šťastia a tešíme sa na ďalšie pútavé rozprávanie. Vám ostatným prajeme šťastie na ľudí a veríme, že sa opäť stretneme na podobne inšpiratívnej prednáške.