Tretie stretnutie v rámci projektu VolunVET je za nami

Heslo, že spoločnými silami dokážeme viac platí  v dobrovoľníctve niekoľkonásobne. Aj preto sa zapájame do medzinárodných projektov. Jedným z cenných obohatení našich skúseností je projekt VolunVET. Projekt spája osem dobrovoľníckych organizácii, ktoré spoločne riešia problémové situácie, hľadajú nové podnety a inšpirácie. V tomto duchu sa nieslo aj tretie stretnutie v Krakowe.

Na poľskej dobrovoľníckej pôde sa stretli domáci dobrovoľníci z Stowarzyszenie WIOSNA s rakúskou organizáciou SPORTUNION Tirol, talianskou Nëus Jëuni Gherdëina, slovinskou The Association of Nigerians in Slovenia, španielskymi organizáciami Plataforma Andaluza de Voluntariado a Gantalcalá, dánskou FireAID a s nami.

Jedným z cieľov nášho stretnutia bolo podať pomocnú ruku rakúskej organizácii, ktorá potrebuje vylepšiť niektoré procesy vo svojej organizácii, čo je však úplne prirodzené, pretože každá organizácia má svoje nedostatky. V tejto časti návštevy sme využili závery stretnutia z okrúhleho stola, na ktorom sa zúčastnili zástupkyne v niektorých slovenských organizácií.

Zaujímavou prezentáciou nás do svojej problematiky vtiahli, naši poľskí susedia z organizácie WIOSNA. Prezentácia bola zamerané na 3 veľké projekty, ktorým sa organizácia venuje. K najzaujímavejším projektom, ktorým sa venujú patria projekty SZLACHETNA PACZKA a AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI, o ktorých budeme hovoriť aj na okrúhlom stole v júni.

Prvý projekt pomáha už od roku 2001 s cieľom skrášliť vianočné sviatky rodinám, ktoré sú v núdzi. Systém pomoci je založený na pomere 1 dobrovoľník pomáha 1 rodine vďaka 1 sponzorovi. Naoko jednoduchá rovnica však v sebe ukrýva komplikované šifry, nefalšované emócie a šťastie. V rámci projektu si 100 dobrovoľníckych duší vyberá svojich zverencov, ktorých navštívia a obdarujú. Nejde len o hmotné darčeky, to čo dobrovoľníci rozdávajú je oveľa cennejšia. Je to úsmev na tvári, radosť a nádej. Pomoc, ktorú ponúka Szlachetna paczka je konkrétna, priama a zmysluplná. Dobrovoľníci sa snažia plniť sny chudobnejších rodín. Ich misia však nekončí odovzdaním darčeka. Šľachetným cieľom dobrovoľníkov je ponúknuť rodinám impulz, pomocou malých vecí chcú zapáliť iskierky nádeje, aby sa ľudia v núdzi odrazili z dna a snažili sa vylepšiť svoju situáciu. Druhý projekt je zameraný na trávenie času s deťmi, ktorých školský prospech nie je dobrý a na hľadanie pozitív a možností ako môžu takéto deti napredovať. Program nasýtený inšpiratívnymi prezentáciami uzavrel krátky film s veľkou myšlienkou:  Butterfly circus. Ak ste ho ešte nevideli, odporúčame vám to napraviť. Príbeh o Nickovi Vujicicovi vás nielen dojme ale aj povzbudí a dodá Vám predstavu o tom, čo táto veľká poľská organizácia robí.

Ak by sme to mali zhrnúť, tak v Krakowe sme mali nielen pekné slnečné počasie, ale našli sme aj mnoho inšpiratívnych detailov, ktoré sa budeme snažiť preniesť na Slovensko. Ak by ste sa chceli zúčastniť ďalšieho okrúhleho stola, na ktorom sa budeme venovať práve tejto návšteve, dajte nám vedieť na mail: katarina.g@dobrovolnictvo.sk

Ďakujeme hostiteľskej organizácii a tešíme sa na osobné stretnutie s Vami.