CARDO na Pohode 2014

Bola streda 9.júla a my sme v zložení office managerka, najmladšia CARDO dobrovoľníčka a turecká stážistka zložili hŕbu vecí na trenčianskom letisku, kde to už zaváňalo Pohodou. V sektore neziskoviek sme sa ocitli prvýkrát a tak sme samy nevedeli, čo môžeme očakávať. Začiatok bol však skutočne veľmi príjemný. Čakal nás postavený stánok od samotných organizátorov, za čo im ešte raz patrí naša veľká vďaka. Po rozbalení stanu a aklimatizácii sme zvyšný čas dňa venovali spoznávaniu areálu deň pred tým, ako sa z neho stane dejisko jedného z najväčších festivalov v strednej Európe.

Štvrtok sa už niesol v znamení toho, že dnes je ten deň, kedy to skutočne začne a my sme nezaháľali a niekoľko hodín sme pracovali na našom stánku, aby sme Vás privítali so zaujímavými aktivitami a pripravení na Vaše zvedavé otázky. V stánku sme mali aj nášho dobrovoľníka roka, pre ktorého sme hľadali to správne meno. Ďakujeme všetkým za skutočne zaujímavé návrhy, ako by sa mal volať. Ak by ste aj vy chceli zverejniť meno osoby, ktorá by mohla byť dobrovoľníkom roka, ale je už z mäsa a kostí, budete tak môcť urobiť už čonevidieť, po spustení registrácie na Dobrovoľníka roka 2014, o ktorom Vás budeme informovať. Ale vráťme sa predsalen k nášmu pohoďáckemu dobrovoľníkovi. Kolektívne sme sa zhodli na tom, že ideálnym menom bude Dobroš, keď je už ten dobrovoľník.

Veľa z Vás, ktorí ste sa u nás v stánku zastavili, ste dobrovoľníčili kde kade po Európe. Bolo príjemné vidieť, ako dobrovoľnícka činnosť nepozná hraníc a vy sa s vervou púšťate do nezištnej pomoci iným aj v zahraničí. A ako ďaleko to bolo od Trenčianskej Pohody? V mnohých prípadoch veru ďaleko. Pomyselnou víťazkou sa stala dobrovoľníčka z Bursy. Rekordmanom sa však stal fotograf, ktorý prešiel Európu ako dobrovoľník a my ho týmto pozdravujeme :)

Aký by to bol však dobrovoľnícky stánok, keby tam neboli dobrovoľnícke ponuky.. A tak ste si ako účastníci Pohody mohli vyskúšať  aké je to byť dobrovoľníkom priamo na Pohode. Ďakujeme odvážlivcovi, ktorý nezištne vyobjímal okoloidúcich, ale aj kolegyni z vedľajšieho stánku, ktorá si skúsila dobrovoľnú masáž. Niekde proste treba začať a aké je lepšie miesto ako práve Pohoda?

Mnohí z Vás sa po návšteve stánku hrdili naším nakresleným symbolom dobrovoľníctva. Ďakujeme Vám, že ste aj takto dali najavo, že dobrovoľníctvo Vám nie je cudzie. Inšpirujúcimi nám boli aj naše spoločné dlhé debaty o dobrovoľníctve, ktoré sme viedli. Veríme, že mnohým z Vás sme možno ukázali, že tráviť voľný čas ide aj týmto spôsobom, alebo že expertných dobrovoľníkov skutočne nikdy nie je dosť. A tak neváhajte a skúste dobrovoľníctvo na vlastnej koži. Lebo naozaj nemôžete vedieť, aké to je, kým to neskúsite. Ideálnou príležitosťou budú aj práve Dni dobrovoľníctva 2014 už o dva mesiace. Ale neodbáčajme od Pohody. Zažiť Pohodu na vlastnej koži ako organizácia bolo pre nás veľkým potešením. Prestriedali sme sa v stánku mnohí a na záver môžeme už len skonštatovať, že Pohoda je naozaj neopakovateľná a čo človek na nej zažije, nezažije asi nikde inde. Aby sme však nehovorili len o našich pocitoch, aj naša stážistka Reyyan Can sa s nami podelila o svoje myšlienky. Tak si teda prečítajte článok, ako ona videla týchto 5 nezabudnuteľných dní v roku:

 

                                 From One of Intern Student Point of View: “POHODA FESTİVAL”

           Hello, I am Reyyan Can, from Turkey and I am 21 years old.I am Psychological Counseling student and I was working in N.G.O’s in my country. Now,I am new intern student in CARDO Foundation, Slovakia.I will tell you about my experience in Pohoda Festival.

First of all, I should say: I was volunteer in my country but I didn’t have been a festival from N.G.O’s so ıt was my first experience.

I spent 5 days in Pohoda Festival and it was greate! Cardo had a stand in festival and I was at stand.I heard music everytime, I saw the all N.G.O’s,  they were so colourful. I was astonished so much about N.G.O’s. I met the people who want to be voulunteer and I met the people who are working Foundations. Everyone tell me something about  their foundations. I was awake to everyone work in there on different subjects for peace.I influenced so much. I think  we are like a part of puzzle, we need to each others and we try to reach same ideal.

In Pohoda I met the people under the “music subject” and we try to sharing, we try to doing something together. Now, I have a contact some of people for doing projects together, for communucation or for just for drink coffee together.

Pohoda Festival means isn’t just “music”, “food” , “foundations” for me. Pohoda’s meaning is for me, change myself more, meeting Slovak culture more, taking responsibility and feeling tired, respect the people’s point of wiev.

Luckily, I was in there and I earn experience in there. Thank you CARDO

 Foundation!

A my ďakujeme nielen Reyyan, ale hlavne všetkým Vám, ktorí ste sa pri nás pristavili, ale tiež organizátorom, ktorí nám dali príležitosť zažiť Pohodu na vlastnej koži.

Dovidenia o rok priatelia!