Trávim leto stážou v CARDO

Leto, prázdniny, dovolenky, výlety a množstvo dobrodružstiev. Každým rokom opakujúci sa cyklus takmer každého jedinca, ktorý nie je peciválom. A prečo nie? Veď tak to bolo od malička. More, prázdniny u babky, žiadna škola iba vy a váš čas na robenie toho, čo sa vám len zachce. Ach, keby to tak bolo navždy. Ale realita je iná. Aj keď som v tej svojej detskej naivite nikdy neverila, že raz budem dospelá a už sa tie krásne bezstarostné detské časy nikdy nevrátia, som tu a som dospelá. Dokonca práve prežívam svoje posledné letné prázdniny. Dlho som uvažovala nad tým, ako ich prežiť, aby som si na konci leta mohla povedať: „Áno, stálo to za to. A viem, že už nikdy nebudem mať príležitosť tráviť leto tak, ako toto moje „posledné“. Okrem brigády, pri ktorej kysnem za počítačom, večerných tréningov a pár naplánovaných víkendov s priateľmi mi ako študentke zostáva veľa voľného času. Nakoľko píšem diplomovú prácu o motivácii dobrovoľníkov, rozhodla som sa, že využijem to množstvo voľna a to „dobrovoľníčenie“ si vyskúšam na vlastnej koži. Preto som sa prihlásila na dobrovoľnícku stáž v CARDE. Priznávam, chce to veľa vnútornej sily, vstať ráno z postele, kopnúť sa do zadku a ísť pomáhať. Zadarmo. Ale prečo nie? Aj to je spôsob trávenia voľného času a pridaná hodnota je to, že môžem niekomu pomôcť bez toho, aby som za to niečo čakala. Poviem vám, je to pre mňa pocit doteraz nepoznaný ale za to veľmi príjemný. Spoznala som nových ľudí, naberám nové pracovné skúsenosti a hlavne, robím niečo pre tento skazený svet. Mojou motiváciou je prežiť moje „posledné“ leto naplno. Ale čím viac sa stretávam s dobrovoľníkmi, tým viac zisťujem, že motivácie k „dobrovoľníčeniu“ môžu byť naozaj rôzne. Počas mojej prípravy na výskum motivácie dobrovoľníkov som si prešla množstvo odbornej literatúry k téme. A keďže môj výskum ešte poriadne ani nezačal, netrúfam si vytvárať predpoklady, čo môže ľudí viesť k dobrovoľníctvu. Tu je malinký výcuc z toho, čo podľa doterajších odborných výskumov môže byť pre dobrovoľníka motiváciou:


1) Hodnoty (values) - dobrovoľníctvo dovoľuje ľuďom, aby mohli vyjadriť svoje hodnoty, týkajúce sa altruizmu alebo záujmu o druhých.
2) Porozumenie (understanding) - ľudia sú dobrovoľníkmi, aby zažili nové príležitosti k učeniu alebo aby zlepšili svoje vedomosti a rozvinuli svoje zručnosti.
3) Kariéra (career) - dobrovoľníctvo umožňuje ľuďom získať skúsenosť a zručnosti pre budúcu pracovnú kariéru.
4) Sociálna funkcia (social) - dobrovoľníctvo poskytuje ľuďom možnosti byť s priateľmi a nadväzovať nové interpersonálne vzťahy.
5) Ochranná funkcia (protective) - ľudia sa stávajú dobrovoľníkmi v snahe uniknúť negatívnym pocitom a ochrániť svoje sebapoňatia.
6) Posilnenie (enhancement) - dobrovoľníctvo ľuďom slúži ako priestor pre osobný rozvoj a ako prostriedok pre posilnenie sebaúcty.

Myslím, že každý z nás by v týchto príkladoch motivácie našiel aj tú svoju. Ak máš chuť sa zapojiť aj ty, urobiť niečo pre druhých alebo vyskúšať si niečo nové ako ja, máš príležitosť. Zaregistruj sa tu na stránke alebo príď si vyskúšať čo je to dobrovoľníctvo v pravom slova zmysle 26.-27.9. 2014 počas šiesteho ročníka Dní dobrovoľníctva.