Ako manažovať dobrovoľníkov vo firmách

Dobrovoľníctvo už dávno nepatrí len do charitatívnych organizácii. Pomoc dobrovoľníkov dnes využívajú aj súkromné firmy. Možnosť pôsobiť ako dobrovoľník vo firme je dobrou skúsenosťou pre rôzne skupiny ľudí. Nezamestnaní vďaka dobrovoľníctvu nestrácajú pracovné návyky, pri pôsobení vo firme rozširujú svoje odborné zručnosti. Dobrovoľníctvo je skvelým kontaktom s praxou aj pre študentov. Vďaka dobrovoľníctvu vo firmách im po absolvovaní vysokoškolského štúdia neprischne štítok absolventa bez praxe. Priestor pre sebarealizáciu, nadväzovanie kontaktov a prax sú na nezaplatenie.

Ak firma chce aktívne rozvíjať dobrovoľníctvo má dve možnosti. Môže si vytvoriť vlastný softvér, alebo využiť už existujúcu platformu na manažovanie dobrovoľníkov. Keďže dobrovoľníctvo si na Slovensku postupne získava svoje miesto, existujú platformy, ktoré uľahčujú firmám nájsť dobrovoľníkov a dobrovoľníkom naopak nájsť uplatnenie. Medzi platformy s dlhoročnou tradíciou a skúsenosťami patrí www.dobrovolnictvo.sk.

Prečo je jednoduchšie využívať už existujúcu platformu na dobrovoľnícke aktivity?

Začínať s niečím, s čím ako firma nemáte skúsenosti je výzva. Vymýšľať či kupovať nový softvér je finančne náročné a nie je to len jednorazová investícia, pretože všetky takéto programy potrebujú svoje aktualizácie. Vymyslieť si svoju vlastnú platformu stojí veľa času a personálnych kapacít, ktoré by mohli byť využité aj inak a taktiež tu hrozí riziko, že kvôli nedostatočnému prehľadu vo svete dobrovoľníctva platforma nebude zahŕňať všetky potrebné prvky. Skúsenosti, ktoré CARDO ako Národné dobrovoľnícke centrum za 10 rokov svojej existencie nadobudlo sú zárukou toho, že platforma, ktorú prevádzkuje je spoľahlivá a efektívna.

Čo teda odporúčame firmám, ktoré chcú manažovať svojich dobrovoľníkov?

Využite našu zabehnutú platformu www.dobrovolnictvo.sk, kde ako spoločnosť budete môcť manažovať svojich zamestnancov/ dobrovoľníkov. Stránka okrem mnohých ďalších výhod poskytuje možnosť počítania dobrovoľníckych hodín a následné vystavenie potvrdenie o odpracovaní týchto hodín, čo je veľmi dôležité pri podávaní daňového priznania. Dobrovoľníci ako jediní môžu darovať po splnení podmienky odpracovať 40 dobrovoľníckych hodín za rok darovať až 3% zo svojich daní. O tom, ako využívať svoj profil si môžete prečítať aj v článku TU.

Nech si už zvolíte pre manažovanie dobrovoľníkov akýkoľvek spôsob, je naozaj úctyhodné, že sa ako firma staviate zodpovedne k spoločnosti a zapájate aj dobrovoľníkov do svojich aktivít. Práve rozvoj dobrovoľníctva vo firme môže byť jedna zo CSR aktivít, ktorá Vám nezabezpečí len pozitívnu klímu v práci, ale aj bližší vzťah pracovníkov k Vašej spoločnosti, zlepšenie firemnej kultúry, vernosť značke a pod. Ak by ste si chceli vyskúšať dobrovoľníctvo jednorazovo vo Vašej firme, pokojne nás kontaktujte na adrese kontakt@dobrovolnictvo.sk, radi Vám s tým pomôžeme.