O globálnych problémoch už aj cez e-learning

Nový viacjazyčný e-learningový portál www.monda.eu prináša jedenásť modulov o globálnych témach, aj o riešeniach domácich problémov. Záujemcovia na ňom nájdu bezplatnú možnosť získať nové informácie o prepojení celého sveta, aj rady o tom, ako sa podieľať napríklad za zrušení skládky v mieste, kde žijú. Monda.eu vás vzdelá, aj inšpiruje k aktivite.

O globálnych témach

Všetko so všetkým súvisí. Tričko, ktoré máte práve na sebe bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené v Bangladéši alebo v Číne, z bavlny vypestovanej v Indii. Kto s kým obchoduje a za akých podmienok? Kávu, ktorú ste si ráno kúpili v pojazdnom stánku pred supermarketom, asi vypestovali v Etiópii alebo v Kolumbii, upražili ju v Taliansku a vy si na nej pochutnávate na Slovensku. Čo všetko sa skrýva za pojmom globalizácia? Klčovanie pralesov v Brazílii s nami tiež súvisí. Sója, ktorá sa pestuje na miestach, kde bol Amazonský prales, je krmivom pre hovädzí dobytok v USA, aby čo najviac vyrástol a mohli sme si na Západe pochutnať na jeho mäse. Ako škodí takéto prepojenie životnému prostrediu, či ako podporuje klimatické zmeny?

Pomáhame najmenej rozvinutým krajinám, aby znižovali chudobu svojich obyvateľov a rozvíjali sa. Čo vlastne znamená rozvoj? Najobľúbenejšie ovocie Európanov sú banány, ktoré na plantážach v Strednej Amerike ošetrujú chemikáliami bez ochrany aj deti. Patrí medzi základné ľudské práva aj právo na vzdelanie? Aj na Slovensko smerujú migranti a utečenci, ktorí chcú viesť lepší život a podporiť svoje rodiny, ktoré zostávajú v krajinách ich pôvodu. Komu a čo prináša migrácia? Z niektorých krajín viac migrujú ženy, z iných muži. V čom všetkom spočíva rovnosť pohlaví? Myslím si, že ovplyvním málo z toho, čo sa deje vo svete. Veľmi ma však štve skládka odpadov, ktorá vzniká za našim mestom. Ako môžem byť občiansky aktívny doma? A ako o všetkom vyššie popísanom kriticky premýšľať?

Jediný viacjazyčný interaktívny portál

Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi spúšťajú v auguste e-learningový portál monda.eu. Nájdete na ňom aj odpovede na vyššie kladené otázky. Na portáli bude k dispozícii celkom jedenásť modulov v desiatich jazykoch (napríklad aj v rumunčine, poľštine, v esperante, aj v angličtine a v nemčine). Slovenské moduly sú prispôsobené domácemu kontextu, takže sa dozviete o príkladoch z každodenného života ktoréhokoľvek Slováka či Slovenky. Monda.eu zavedie vzdelávania chtivých do rôznych kútov sveta. Ponúkne nové perspektívy vnímania diania vo vašom okolí, aj za hranicami. Autori projektu Global E-learning, v rámci ktorého portál vznikol, aj experti, ktorí spracovali jednotlivé moduly, chcú, aby sa o dôležitých témach, ktoré sa nás prirodzene dotýkajú, komunikovalo. Ideálne nie stereotypným, ale o to zaujímavejším spôsobom.

Každý modul obsahuje kvízy, k dispozícii je aj fórum, na ktorom môžu účastníci kurzu navzájom zdieľať svoje postrehy a skúsenosti. Portál je prístupný zadarmo, stačí sa zaregistrovať. “Portál je určený pre všetkých, ktorých aspoň trochu zaujíma dianie u nás a vo svete. Chceme im priniesť pochopenie nášho prepojeného sveta,” vraví Erika Mácsayová, projektová manažérka zo SCKR. 

E-learning je IN

Forma e-learningu dáva účastníkom možnosť vzdelávať sa vtedy, keď sa im to hodí. Stačí pripojenie na internet. “E-learning je vzdelávacím nástrojom budúcnosti. Nenahradí klasické vzdelávanie, ako ho poznáme, skôr ho dopĺňa, rozširuje možnosti. Umožňuje vzdelávanie aj tým, ktorí by sa k nemu inak nedostali, napríklad preto, že  bývajú ďaleko či naň nemajú čas,” vraví Peter Ivanič zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. “Je to svojím spôsobom veľmi demokratický nástroj. Zároveň je to globálny trend. Stačí sa pozrieť na voľne dostupné online kurzy najlepších svetových univerzít, napríklad na stránke coursera.org,” doplňuje.

 

Magdaléna Vaculčiaková  (PR manažérka monda.eu)