Dobrovoľnícky život v Sarajeve

Posledné leto som uvažovala, čo budem robiť na jeseň. Pri blúdení po rôznych stránkach som objavila výzvu "S kamerou do Sarajeva". Okamžite ma zaujala, pretože ponúkaná dobrovoľnícka práca obsahovala témy a aktivity, ktoré sú mi veľmi blízke a v ktorých sa cítim aj profesne doma.

A tak som v Sarajeve. V meste, do ktorého som sa vždy chcela vrátiť na dlhší čas. V meste, ktoré ma povznáša a zároveň deprimuje. Po istom čase depresia zo všadeprítomných dostrieľaných bytoviek a domov odišla do úzadia, stala sa ale akousi súčasťou môjho života v Sarajeve. Sarajevo je pre mňa mesto s históriou a príbehmi, ktoré formovali životy jeho obyvateľov. Moja práca pre organizáciu Vaša prava BiH, ktorá poskytuje bezplatnú právnu pomoc, je tiež o stretávaní sa s obyvateľmi Bosny, preto som rada, že túto krajinu nie som nútená vnímať iba ako turista zaobalený vo vákuu bedekrov, platených tours a čevapčiči na Barčaršiji, ale môžem počúvať príbehy od ľudí, čo v Bosne a Hercegovine žijú celý svoj život.

Bezprostredne po mojom príchode som sa zoznámila s prácou mojej organizácie a projektami, na ktorých pracujú. Zamestnanci Vaša prava BiH sú právnici, ktorí poskytujú bezplatnú právnu pomoc a zastupujú klientov pred súdom- najmä Rómov, utečencov, ženy, diskriminované osoby, atď. V Bosne a Hercegovine je ešte stále množstvo tzv. stateless people, ľudí bez štátneho občianstva, obyvateľov, ktorí oficiálne neexistujú. Príbeh každej osoby je špecifický, no ľudia ostanú bez štátneho občianstva často po rozpade štátov a vzniku nových, prípadne, keď nie sú ako deti oficiálne zapísané, teda, ako keby sa nikdy nenarodili. 

Hneď druhý týždeň po mojom príchode som natáčala s Draganou, mladou Rómkou, ktorá vyrastala v detskom domove. Dnes je v poslednom ročníku univerzity, vyučuje balet v Bosanskom národnom divadle v Zenici a žije so svojim manželom v domčeku s výhľadom na takmer celé Sarajevo.

O Dragane som vytvorila krátky portrét, ktorý bol vlastne aj prvým videom, ktoré sme pridali na nový youtube kanál organizácie Vaša prava BiH. Postupne pribúdajú krátke rozhovory s mojimi kolegami, fotografie z field tripov. Môj disk sa plní materiálom, ktorý budem postupne spracovávať.

Zároveň som kontaktovala organizáciu Sarajevski otvoreni centar, ktorá sa venuje najmä právam LGBT ľudí a právam žien. Teraz teda "dobrovoľničím" na dvoch frontoch a zároveň pracujem aj na vlastnom krátkom dokumentárnom filme, ktorý by som tu chcela natočiť.

Čaká ma natáčanie s niekoľkými zaujímavými ľuďmi a veľmi sa teším, že ich budem môcť stretnúť a zaznamenať ich príbeh. Posledné dni natáčam s Kamalom, starším pánom, ktorý žil bez rodného listu a občianstva takmer polovicu svojho života. Pán, ktorý žil v Egypte, Sýrii, Lebanone, Taliansku, Švajčiarsku, sa vrátil do Bosny, aby sa oficiálne stal človekom. Dnes žije v dome na kopci nad Sarajevom. 

Pri práci na tomto "článku" som prešla aj množstvo fotografií. Urobila som teda akýsi výber miest, obrazov, fasád, architektúry, vzorov, grafitti, ktoré ma zaujali. Zatiaľ som hľadala inšpiráciu a ponevierala som sa najmä v okolí sídlisk. Staré Sarajevo a Baščaršija sú samozrejme krásne, ale vždy som tam radšej pila kávu a jedla šopsku salatu než fotografovala. 

Paula Ďurinová

Linky: https://www.facebook.com/vasaprava

https://www.youtube.com/channel/UCcbNzdgyE3AMkj3QDMlG2og

http://priceokulturiroma.tumblr.com/

Dobrovoľnícky pobyt je financovaný zo zrdojov SlovakAid, oficiálnej rozvojovej spolupráce SR. 

 

Galéria