Hosťovali sme partnerov projektu VolunVET

V projekte VolunVET sme zapojení už od jesene 2013. Od vtedy sme stihli navštíviť Malagu, Innsbruck, Krakov, Ljubljanu a Ortisei. Ako jedna z partnerských krajín sme vedeli, že jedného dňa budeme hostiteľkskou krajinou aj my. Ten víkend, kedy sa tak stalo nastal práve teraz, od 21. do 23. novembra sme  hostili delegáciu 42 ľudí zo Španielska, Dánka, Slovinka, Rakúska, Poľska a Talianska. Návšteva s doteraz historicky najväčšou účasťou sa začala v piatok príjemným posedením, ktoré sa nieslo v duchu spoznávania nových účastníkov výmeny, ale aj rozhovorov s tými, s ktorými sa vídame každý raz. Podstatou študijných návštev nie je len pracovné zameranie takýchto dní, ale je to zároveň aj priestor na to, aby sme predstavili našu kultúru a nechali hostí nazrieť do reálneho života na Slovensku. Prvý dojem z Bratislavy bol pre niektorých celkom sivý, avšak sme si istí, že sobotný a nedeľný program pridal na farbách spomienok z Bratislavy.

Sobotný program sa niesol v znamení hlavnej myšlienky projektu VolunVET t.j. predstavenie našej organizácie, našich aktivít a spôsobu ako fungujeme. Dopoludnie sme preto strávili v priestoroch coworkingového centra The SPOT, kde sme mali dostatok priestoru a času, aby nielen predstavili našu organizáciu, ale sa zároveň venovali aj odporúčaniam, ktoré vzišli z okrúhlych stolov a ktoré mali pomôcť predchádzajúcej hostiteľskej organizácii z Ortisei v Taliansku napredovať v ich činnosti. My sme taktiež odprezentovali naše oblasti, na ktoré by sme chceli poznať názor ostatných krajín a preto sme zvedaví, k akým záverom prídu účastníci okrúhlych stolov v každej z krajín. Vzdelávací čas dopoludním neskončil, popoludní nasledovalo stretnutie koordinátorov projektov za každú krajinu, aby sa dohodli na ďalšom smerovaní nášho projektu.  Zvyšok participantov mal počas popoludnia čas vychutnať si čaro nočnej vysvietenej Bratislavy počas prechádzky cez Staré mesto individuálne alebo so sprievodcom. Deň sme zakončili na Vianočných trhoch, ktoré ukázali naším hosťom, čo je pre slovenské Vianoce typické a mohli sa nadýchať nefalšovaných slovenských špecialít. Spoznávanie tajov nočnej Bratislavy sme už nechali na každého zvlášť.

Keďže tieto študijné návštevy v sebe nesú aj nádych histórie,  nedeľné dopoludnie sme strávili na hrade Devín, kde sa všetci mohli pokochať pekným výhľadom nielen na jesennú prírodu, ale aj na neďaleké Rakúsko. Definitívnu bodku celej návšteve dala posledná večera v tradičnej slovenskej reštaurácii, kde mali účastníci poslednú možnosť ochutnať našu tradičnú kuchyňu.

Ako by sme zhrnuli tento víkend? Ako skvelú skúsenosť z organizovania podujatia pre väčšiu skupinu ľudí, ale aj ako ideálnu možnosť predstaviť našu slovenskú kultúru práve v predvianočný čas. Zároveň tieto dni boli skvelá príležitosť ešte viac spoznať naše partnerské organizácie. Ďakujeme The SPOT za priestory a softvérovej spoločnosti infones s.r.o. za podoru.

Dovidenia na ďalšej výmene, tentokrát v Dánsku, priatelia!

Projekt VolunVET je realizovaný v rámci partnerstva Leonardo va Vinci ako súčasť Programu celoživotného vzdelávania. Ak by ste mali záujem o ďalšie informácie o projekte, partnerstve, organizáciách, pozrite si stránka www.volunvet.eu .

Galéria