Prečo byť dobrovoľníkom?

Asi rok dozadu som sedela so spolužiakmi vonku a rozhovor sa nám zvrtol k téme dobrovoľníctvo.  Nedalo mi to a musela som sa ich spýtať, čo si o tom celom myslia. Dozvedela som sa veľa vecí. Dobrovoľníctvo je len strata času. Prečo by som mala niečo robiť, keď mi za to nikto neplatí? Dobrovoľníci, to sú tí čo sú tak zle oblečení? Aha, to sú tí blázni, ktorí chcú zmeniť svet a myslia si, že to dokážu.

Zamyslela som sa nad tým, čo znamená dobrovoľníctvo pre mňa a čo mi to dalo. Takže to skúsim zhrnúť do 5 všeobecnejších bodov.

1. Skúsenosti, ktoré by som ináč nikde nezískala. Je jedno aké- či je to rozvoj tzv. soft skills, komunikačných a prezentačných zručností, organizovanie podujatí, písanie reportáží, propagácia, práca so znevýhodnenými ľuďmi alebo deťmi. To sú skúsenosti, ktoré nikde inde nezískate. Okrem iného vám obohatia CV. Nielen tým, že tam budete mať  o pár kolónok navyše. Ale je možné, že vám to pomôže získať prácu vašich snov, ktorá vás bude skutočne baviť. A pokiaľ ste študent strednej školy a jedného dňa sa rozhodnete pre štúdium v zahraničí, tak vám to pomôže dostať sa na univerzitu v zahraničí.

2. Množstvo cestovateľských skúseností.  Vďaka rôznym projektom a dobrovoľníckym podujatiam  som precestovala nielen celé Slovensko a Čechy, ale niekoľko ďalších štátov.  Nie je až také zlé navštíviť všetky tie krásne miesta, na ktoré by ste si možno ináč ani nenašli čas.

3. Okrem iného sa určite zapojíte aj do  nejakej medzinárodnej aktivity a pokiaľ nie, tak možno práve na Slovensku stretnete cudzinca. Samozrejme našu krásnu ľubozvučnú slovenčinu ovládať nebude a vám nezostane nič iné než oprášiť vašu školskú angličtinu, ruštinu, nemčinu, čokoľvek. Postupne si uvedomíte že jazykovo na tom nie ste práve najlepšie. A práve dobrovoľníctvo vám  poskytne možnosti ako sa zúčastniť mnohých aktivít, ktoré vám čiastočne poslúžia ako jazykový kurz.

4. Ak vás stále nič z tohto nezaujalo,  tak pri každej vašej dobrovoľníckej aktivite stretnete nových ľudí. Budete mať oveľa viac známych a kamarátov. Takže ak sa jedného dňa rozhodnete vycestovať napríklad do Brazílie, napíšete len správu na Facebooku a hneď sa vám znížia výdavky za ubytovanie. Okrem toho získate sprievodcu po meste a uvidíte aj starého kamaráta.

5. Celé je to o obrovskom seba rozvoji. Okrem skúseností z vyššie spomenutých oblastí vás to môže naučiť omnoho viac- zlepšiť váš time-managment, zvýšiť vašu produktivitu. Alebo len zabiť voľný čas, keď neviete čo robiť ale viete, že NIEČO robiť chcete. A obrovská výhoda dobrovoľníctva je, že môžete robiť absolútne čokoľvek.  Či už ide o pomoc v útulku, detskom domove, organizáciu nejakého podujatia alebo finančnú zbierku pre charitu. Okrem toho, že  vy sa nebudete nudiť, niekomu to pomôže. A možno nezmeníte celý svet, ale ak pomôžete čo i len jednej osobe, tak to za to stojí.

Suma sumárom, dobrovoľníctvo je obrovský prínos pre každého človeka a každý, kto to neskúsi o veľa prichádza. Mohla by som vám tu napísať knihu o tom aké to je celé super, ale to by ste zatvorili po prvých stranách. Jednoducho to skúste. A nebojte sa, že budete zle oblečený. Móda ide dopredu a nikto od vás nebude chcieť, aby ste vyzerali ako strašiak do maku.

Eliška Herinková