Dobrovoľnícke cestovanie

Nebavia vás už letné dovolenky strávené ležaním na pláži alebo behaním po pamiatkach? Radi by ste v zahraničí strávili dlhší čas ako len 7-14 dní do roka? Vašim najväčším snom je cesta okolo sveta a od všetkých vašich známych pýtate pohľadnice? Bojíte sa couchsurfingu a nechce sa vám platiť za drahé hotely? Dobrovoľníctvo je jednou z ďalších možností ako spoznať kus sveta a pritom aj niekomu pomôcť! V súčasnosti tak  cestuje mnoho ľudí. Nie tak, že si vyhľadajú lacnú letenku a využijú couchsurfing, ale využívajú mnohé dobrovoľnícke príležitosti a programy.


Obrovskou výhodou takýchto programov je že sú bez poplatkov alebo za minimálne poplatky a za trochu pomoci máte strechu nad hlavou a teplú stravu. A to je už celkom fajn, nie? Navyše, programy sú v rôznej dĺžke. Bez problémov nájdete ponuku na týždeň, mesiac, pol roka alebo aj na rok. A sú skutočne rôznorodé a môžete robiť absolútne hocičo- zachraňovať korytnačky na Kostarike, venovať sa výučbe angličtiny v Indii alebo Ghane, poprípade pripravovať detský tábor v Rusku.

Jeden z najznámejších programov je Európska dobrovoľnícka služba(EDS) ktorú asi väčšina z vás pozná. Je to program Európskej únie, kde dobrovoľník vyslaný do hostiteľskej krajiny na 2 týždne až 12 mesiacov.  Možno v názve je Európska, ale prekvapenie- nie je obmedzená len na Európu a v prípade dobrých partnerstiev vašej vysielajúcej organizácie môžete vycestovať skutočne hocikam. Teraz by som vám mohla vymenovať množstvo výhod, ktorú to prináša, ale to som už vymenovala v poslednom článku. Len v skratke- je tu skutočne vec, ktorá vám môže ( ale nemusí) zmeniť život.

Ak si veci radi riešite sami a nie cez sprostredkovateľa, na internete môžete nájsť množstvo dobrovoľníckych ponúk. Medzi najznámejšie stránky patrí napríklad www.goabroad.com , www.anyworkanywhere.com , www.workaway.info . A to som ich vymenovala skutočne len malý zlomok. Na internete nájdete kopu desiatky takýchto stránok.  Zaplatíte si malý členský poplatok a máte prístup do databázy poskytovateľov dobrovoľníctva.  Obrovskou výhodou je že vy ste ten, kto komunikuje s druhou stranou a málokto vás odmietne.  Nezáleží na tom čo chcete robiť. Možno chcete pomáhať v rozvojovej krajine, pomáhať na farme v USA alebo pomáhať pri obnove historických pamiatok.

Okrem pravidelných a menej pravidelných programov sa objavujú aj príležitosti dobrovoľníctva pri veľmi špeciálnych príležitostiach. Napríklad majstrovstvá sveta v hokeji v susednej Českej Republike. Alebo je vašim životným snom navštíviť olympijské hry? Každá väčšia udalosť potrebuje dobrovoľníkov a ani OH nie je výnimkou. Mimochodom, v Soči ich bolo až 10 000.

Takže ako sami vidíte, príležitostí je veľa. Už len na nás je ako ich využijeme.  Ale ak chce človek vycestovať a popritom zažiť aj niečo viac alebo spoznať krajinu z pohľadu obyvateľa, toto je tá najlepšia forma.

autor textu: Eliška Herinková