Aj Vám ďakujeme za rok 2014!

Čím bol pre nás rok 2014 výnimočným?

V uplynulom roku sme oslávili úctyhodných 10 rokov našej existencie. Za ten čas sa naozaj veľa vecí zmenilo. Ľudia do organizácie prichádzali, ale aj odchádzali, zmenili sme sídlo, ale či názov. Jednoducho život je zmena. Presne toto sme si pripomínali celý uplynulý rok.

Na začiatku minulého roka sme Vám predstavili našu webovú stránku, ktorá predstavuje jedinečný dobrovoľnícky portál. Využívate ho už naozaj mnohí, nielen organizácie, aby ste prostredníctvom Vašich profilov dali vedieť svetu o tom, že potrebujete dobrovoľníkov. Sme radi, že aj vy dobrovoľníci ste už na našej stránke ako doma a pomáha Vám v tom, aby ste si nielen našli tú svoju dobrovoľnícku pozíciu, ale zároveň si aj manažovali svoje dobrovoľnícke hodiny. Túto jedinečnú funkcionalitu budete môcť opätovne využiť aj tento rok pri darovaní 3% z Vašich daní, ak ste odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín v roku 2014. Začiatok roka sa niesol aj v znamení začatia tradície robenia okrúhlych stolov v rámci projektu VolunVET. Tento rok sme si stihli prejsť štyri európske krajiny, a tak sme Vám v podstate každý druhý mesiac priniesli informácie o tom, ako funguje dobrovoľnícky svet v Rakúsku, Poľsku, Slovinku a Taliansku. Na konci roka sme fungovanie dobrovoľníctva na Slovensku predstavili práve my. Máte sa ešte na čo tešiť aj v roku 2015, ešte pre Vás zozbierame informácie o dobrovoľníctve v Dánsku a Španielsku. Zdanlivo nespojiteľné svety dobrovoľníctva a biznisu sme úspešne spájali na Business Brunchoch, ktoré sme realizovali v spolupráci s významnými spoločnosťami a našimi partnermi, aby sme tak ukázali, že dobrovoľník je človek naozaj zručný a šikovný. Áno, aj takto môže vyzerať aplikácia ďalšieho medzinárodného projektu v praxi.

Jar roka 2014 bola v znamení šírenia informácií o dobrovoľníctve nielen v radoch výchovných poradcov, ktorí majú takto možnosť šíriť informácie ďalej, ale aj medzi samotnými študentmi stredných škôl. Sme radi, že záujem o predstavenie alternatív trávenia voľného času aj zo strany vedení škôl tu naozaj je a my budeme veľmi radi v tejto tradícii pokračovať. A tak sa aj v roku 2015 možno stretneme práve aj na Vašej škole. Ak sa nestretneme na školách, je možné, že sa opäť stretneme na niektorej z búrz či veľtrhov prác, kde sa aj napriek tomu, že neponúkame priamo zamestnanie, snažíme ukázať všetkým, že dobrovoľníctvo je okrem iného aj cesta rozvoja a plnohodnotne strávený čas v období hľadania si zamestnania.

Leto do našej organizácie privialo nielen šikovnú stážistku Reyaan z Turecka v rámci programu Erasmus+  ale aj našu premiérovú účasť na najväčšom slovenskom festivale Pohoda. Za tri festivalové dni ste sa pri nás zastavili naozaj mnohí, zistili sme, že kde všade ste dobrovoľníčili nielen tu na Slovensku ale aj v zahraničí, sami ste si vymysleli svoje dobrovoľnícke činnosti priamo na Pohode, z čoho nakoniec vznikli celkom vtipné momenty, ale hlavne sme mali príležitosť spoznať aj tých, ktorým dobrovoľníctvo až tak veľa nehovorí a prípadne viesť zaujímavé debaty o tom, čo dobrovoľníctvo v skutočnosti je. Ďakujeme pohoďácki návštevníci, boli ste nám inšpiráciou.

Leto však bolo aj v znamení príprav na už šiesty ročník celoslovenského podujatia Dni dobrovoľníctva, ktorým sme začali jesenné obdobie. Počas jedného piatku a soboty na konci septembra sa dokázali spojiť skupiny ľudí, dobrovoľníkov ale aj tých, čo s dobrovoľníctvom ešte nemali skúsenosť, aby svojou troškou pomohli organizáciám, pre ktoré sú tieto dni naozaj na nezaplatenie. Pomáhalo sa naprieč celým Slovenskom, vonku aj vo vnútri, pomáhali mladí či tí postarší. Jednoducho dobrovoľníctvo spojilo ľudí aspoň na pár chvíľ.

Záver roka tradične patrí oceňovaniu dobrovoľníkov za ich činnosť v končiacom roku. V decembri pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov sme posledných šesť rokov oceňovali tých, ktorých nezištná pomoc iným bola skutočne úctyhodná. Tento rok sme aj týmto podujatím vybočili z radu. Oceňovanie dobrovoľníkov za ich činnosť v roku 2014 budeme realizovať až v januári 2015. Pracujeme na to, aby sa siedmy ročník stal jedným z tých, na ktoré sa bude ešte dlho spomínať.

Veríme, že rok 2015 začne novú desaťročnicu, na konci ktorej bude slovenská spoločnosť zase o pár krokov v pred vo vnímaní dobrovoľníctva ako niečoho, čo nielen pomáha, ale aj rozvíja a to obe strany.

Tešíme sa na spoluprácu s Vami aj v tomto roku!

Tím CARDO