Andrea Pallang o dobrovoľníctve: Mať alebo byť? Vybrala som si to druhé!

Čo Vás priviedlo k dobrovoľníctvu?

Dobrovoľnou aktivistkou som začala byť najmä pre vnútornú nespokojnosť s vecami okolo mňa. Verím, že ak má človek nápady a zapálenie, dokáže veci meniť k lepšiemu, poukazuje na niektoré problémy a nedostatky života v meste. V Trnave som rozbehla občiansky projekt Odkaz pre starostu. Radnicu som v minulosti dotlačila k tomu, aby zverejňovala zápisnice z rokovania výborov jednotlivých mestských častí + platy funkcionárov mesta. V Trnave som sa podieľala na vyvíjaní aktivít za ochranu Kamenného mlynu, opravy hodín na veži Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Som iniciátorkou niekoľkých petícii na záchranu životného prostredia.

Vaše minulé/súčasné dobrovoľnícke aktivity.

V roku 2008 som založila vlastnú organizáciu, Galériu AP- občianske združenie, ktorá úspešne funguje 6 rok. Cieľom projektu, je dobrovoľné združovanie ľudí za účelom realizácie aktivít zameraných na organizáciu, realizáciu, podporu, rozvoj a prezentáciu umeleckých, kultúrnych a spoločenských aktivít ako aj rozvoj participácie a spolupráce občanov na kultúrnom a spoločenskom dianí. Uvedomujem si  morálnu povinnosť aktívne sa podieľať na otázkach, ktoré sú súčasťou života v spoločnosti ako celku a majú silný vplyv na svet okolo nás. Hlavnú pozornosť sústreďujem na kultúru a život v spoločnosti. Záleží mi na svete okolo nás a v súlade s jej hodnotami vždy chce byť tou, ktorá ide príkladom.

V roku 2011 som odštartovala pilotný charitatívny projekt zameraný na sociálnu oblasť, v ktorom pokračujem dodnes. Každoročne organizuje vianočné zbierky šatstva, jedla, hračiek a ďalších potrebných vecí pre núdznych. Aktuálne čerstvá novinka, zapojila som sa do súťaže Reštartuj Slovensko s projektom Ekošetríme.  Som zvedavá na finalistov. Držte palce ;)

Čo pre Vás dobrovoľníctvo znamená?

Týka sa nás všetkých. Ponúknuť svoje vedomosti a zručnosti zadarmo. No pocit, ktorým vás naplní je na nezaplatenie. Dobrovoľníctvo spája ľudí,  ktorí veria, že vlastnou užitočnosťou dokážu zlepšiť život tým, ktorí to naozaj potrebujú. Meniť veci k lepšiemu. Mať alebo byť? Vybral som si to druhé!

Moment spojený s dobrovoľníctvom, s ktorým sa s nami oplatí podeliť.

Teší ma, keď môžem ľudí prekvapiť. Oslovili sme miestu organizáciu, ktorá organizovala vianočnú večeru pre ľudí bez domova a spolu s dobrovoľníkmi  sme pre nich napiekli plné krabice trvanlivého pečiva. Bol to neopakovateľný zážitok. Odporúčam!

Vaša rada pre niekoho, kto sa chce stať dobrovoľníkom.

Neváhajte ani minútu! Už dnes štartuje ďalší dobrovoľnícky program nadácie Pontis Naše mesto. Prihláste svoj projekt, alebo sa zapojte do niektorých z programov. Ja tam určite budem! A vy?

Galéria