Erika Karová o dobrovoľníctve: Pustite sa do práce s láskou a od srdca

K dobrovoľníctvu som sa dostala pre dvoma rokmi, keď oslovili moju spoločnosť so žiadosťou o pomoc pri usporiadaní charitatívneho koncertu pre hendikepované deti.  Nie je žiadnou novinkou, že takých ľudí zvykne spoločnosť nazývať, že sú „iní“. V čom ale spočíva taká inakosť? Veď tak ako všetci, aj oni v kútiku duše túžia po obyčajných veciach, byť zdraví, krásni, samostatní, mať svoju rodinu, priateľov.  Ja medzi ľuďmi rozdiely nerobím. Práve naopak, uvedomujem si , že títo ľudia potrebujú omnoho viac pozornosti.  Preto som sa rozhodla pomáhať im a vnášať do života trochu svetla. Teším sa, že spolupráca na charitatívnych koncertoch časom nadobudla omnoho väčší rozmer - celoročne naša spoločnosť podporí 15 koncertov, ktoré organizuje o.z. Milan Štefánik pre hendikepovaných ľudí.

Moja dobrovoľnícka činnosť však pri koncertoch nekončí. Spolupracujem s viacerými občianskymi združeniami pri organizovaní Dní detí, či karnevalov. Naposledy to bol karneval v OZ Nožička pre detičky s viacnásobným postihom tela a môj veľký obdiv patrí hlavne ich rodičom, ktorí to zvládajú skvele a veru nie je im čo závidieť.  Rada sa zúčastňujem akcií, ktoré pomáhajú skrášľovať okolie – spomenula by som veľmi vydarenú akciu Natri si svoju lavičku, či Príroda pre deti. Nedávno som zorganizovala zbierku oblečenia a hračiek pre matky a ich detičky z krízového centra sv. Alžbetky v BB. Pomohli mi pri nej aj moji kolegovia a priatelia. Je krásne, keď sa zapoja aj ostatní a sú ochotní pomôcť.  

Momentálne som súčasťou tímu nadšencov, ktorí zakladajú komunitné  centrum v Banskej Bystrici. Ešte nás čaká veľa brigád pri zariaďovaní, úprave exteriéru a samotnom rozbiehaní centra, no už teraz mám radosť z toho, že pomáhame dobrej veci, ktorá poslúži všetkým občanom.

V najbližších mesiacoch sa pripravujem na mnoho aktivít z rôznych oblastí. Tento mesiac bude prebiehať medzinárodné podujatie „Noc s Andersenom“ – veľmi obľúbené podujatie pre deti, ktorého cieľom je podporiť ich vzťah ku knihám a čítaniu. Ďalšiu akciu, kde nebudem chýbať ako dobrovoľník, organizuje AkSen, o.z.  pod názvom „Športiáda“. V máji to bude podujatie „Lego spája“, organizované OZ Sposa BB, kde cieľom projektu je spojiť komunitu autizmom postihnutých rodín s ostatnými komunitami, odbúravanie napätia a neprijatia, ktorému čelia tieto rodiny a priniesť im hlboké zážitky, rozvinúť potenciál, ktorý je v deťoch, ale aj ich rodičoch.

V júni organizuje naša firma podujatie „Hurá prázdniny“, ktoré už tradične odštartuje začiatok letných prázdnin. Je spojené zo súťažami, koncertmi, vystúpeniami, športovými aktivitami, skákacím a rozprávkovým parkom, športovým mestečkom,  stanovišťami polície, hasičov. Bude to krásny deň pre strávenie krásnych chvíľ pre rodiny s deťmi. Na tejto akcii pripravujem aj zbierky pre OZ Dúhové detiOZ Nožička, ktorým chcem aspoň takouto formou pomôcť v ich ťažkej životnej situácii.

Dobrovoľníctvo pre mňa znamená urobiť niečo užitočné, pomôcť niekomu, podporiť niečo nezištne bez očakávania odmeny. Naučím sa veľa nového, spoznám nových skvelých ľudí a stále sa v niečom zlepším.  Mojím krédom je kráčať po svete s otvorenými očami,  tešiť sa z úspechov iných a nenechať nešťastie druhých bez povšimnutia. Dôležité pre mňa je vedieť, že to čo robím má zmysel.

Moment spojený s dobrovoľníctvom,  s ktorým sa oplatí podeliť nie je určite jeden, ale je ich mnoho. Každá aktivita prináša svoju odmenu – hrejivý pocit z nezištnej pomoci druhým a poznanie, že k tomu, aby ste urobili niekomu deň šťastnejší, nie je treba veľa. Často stačí úsmev, pochopenie, či spoločné zdieľanie radosti. A asi neprekvapím, ak poviem, že najhlbšie zážitky sa spájajú s mojou srdcovou záležitosťou – hendikepovanými deťmi. Spomínam si na moment, keď som na jednom z charitatívnych koncertov v Žiari nad Hronom spoznala dievčinu, s ktorou sme si výborne zatancovali. Bol to len krátky moment. O rok som ju stretla znovu a aké bolo moje prekvapenie, keď sa ku mne s radosťou rozbehla a vyobjímala ma. Veľmi ma to dojalo. Vtedy som si uvedomila, aký majú títo ľudia vzácny dar. Stačí im len chvíľa s vami a pamätajú si vás nadlho. Vedia sa tešiť z bežných vecí a za všetko sú veľmi vďační.

Čo odkázať ľuďom, ktorí by radi skúsili dobrovoľníctvo? Majú moje veľké povzbudenie k prvému kroku, a potom príde ďalší a ďalší. A keď sa pustíte do práce s láskou a od srdca, otvorí sa vám nový obzor poznania, ktorý obohatí nielen tých druhých, ale aj vás. 

Galéria