Európska dobrovoľnícka služba: Príležitosť, ktorú treba využiť!

Poznáte Európsku dobrovoľnícku službu? Európska dobrovoľnícka služba (EDS) je súčasťou európskeho programu Erasmus+. Zahŕňa projekty v dĺžke 2-12 mesiacov, počas ktorej je mladý človek vo veku 17-30 rokov vyslaný do zahraničia ako dobrovoľník. Zvyčajná doba takéhoto projektu je 6-12 mesiacov, avšak môže byť aj menej.  Grant na EDS pokrýva ubytovanie, stravu, vreckové a 90% cestovných nákladov. Počas trvania vašej dobrovoľníckej činnosti pritom môžete robiť čokoľvek - pripravovať kultúrny festival, učiť angličtinu, PR, pracovať s postihnutými deťmi alebo sa venovať ekológii.

Celkom sa vám táto možnosť pozdáva, ale radi by ste vycestovali mimo schengenského priestoru a objavili novú kultúru? Výhodou EDS je, že síce je to európsky program, ale partnerské krajiny sú krajiny z celého sveta, nezávisle od kontinentu. Takéto projekty sú zriedkavejšie, ale o to zaujímavejšie. Rovnako, ako Európania môžu vycestovať do Číny, Vietnamu, Ugandy alebo Brazílie, takisto Brazílčania, Číňania, Vietnamci aj Uganďania môžu prísť do Európy.

Aktuálne máme na Slovensku zahraničných dobrovoľníkov z rôznych krajín. Jedným z nich je aj Richard Chavarria z Kostariky. Zaujímalo ma prečo si sa rozhodol vycestovať na EDS a prečo práve na Slovensko. „Myslím si, že Slovensko je krásnou krajinou s bohatou prírodou a kultúrou, kde si môžem vychutnať čas zatiaľ čo spolupracujem s rôznymi ľuďmi. Tu som sa naučil, že pri živote v inej krajine si začnem vážiť to čo mám doma a uvidím iný  spôsob života.“ Richard žije v Čadci a spolupracuje na projekte zameranom na vzdelávanie predovšetkým v oblasti jazykov. „Angličtinu učíme na škole a tiež v organizácii máme priestor na učenie svojho rodného jazyka. Je nás dokopy 7 dobrovoľníkov s rôznymi rodnými jazykmi.“ A aké odporúčanie má Richard pre tých, ktorí premýšľajú nad vycestovaním na EDS? EDS je vynikajúca skúsenosť, počas ktorej stretneš veľa úžasných ľudí s mnohými životnými príbehmi. EVS je skvelá príležitosť urobiť niečo pozitívne v tvojom živote a zároveň si užiť život.“

Na názor som sa opýtala aj dobrovoľníčky Simony, ktorá sa zúčastnila EDS v Rusku. Jej hlavnou motiváciou vycestovať bolo zlepšenie sa v cudzom jazyku a zmysluplné využitie voľného času.  Okrem toho rada cestuje a jej pobytom si splnila jeden zo svojich cestovateľských snov. Ako sama tvrdí: „Rusko bola obrovská výzva.“  Umiestnená bola v detskom tábore a jej úlohou bola pomoc pri organizácii každodenných aktivít za účasti dobrovoľníkov z celého sveta. „Najdôležitejšou úlohou bola komunikácia s deťmi v anglickom jazyku. Okrem angličtiny sme ich neskôr začali učiť aj slovenský jazyk.“ Simona sa naučila, že netreba čakať na ideálny čas a destináciu. „Ak máte možnosť, využite ju. EDS dá v konečnom dôsledku človeku omnoho viac ako očakáva, otvoria sa mu nové príležitosti a získa nezabudnuteľné zážitky.“

Zaujala vás EDS a radi by ste vycestovali?  Pozrite si aktuálnu ponuku projektov na stránkach slovenských organizácií. Jednou z organizácií vysielajúcich aj mimo Európu je napr. občianske združenie Keric spolupracujúce s organizáciami v Číne, Vietname, Indii, Hondurase, Ugande alebo na Islande. Dobrovoľníkov vysielajú aj organizácie Inex, Mladiinfo a mnohé ďalšie. Svoju hostiteľskú a prijímajúcu organizáciu si môžete vyhľadať aj prostredníctvom databázy akreditovaných organizácií EDS (tu je návod ako na to) alebo na Facebooku Find EVSEVS vacancy. Výber účastníkov prebieha interne v rámci organizácie, dôležité je zaujať pútavým životopisom a motivačným listom. Po kontaktovaní a akceptovaní žiadosti hostiteľskou organizáciou budúca hostiteľská alebo prijímajúca organizácia predkladá žiadosť o finančný príspevok v jednej z krajín k jednému z predkladajúcich termínov (aktuálne termíny sú 30. apríl a 1. október 2015). Projekt sa môže začať po schválený príslušnou Národnou agentúrou. Po schválení projektu prebehne už len potrebné zaškolenie dobrovoľníka a môžete vycestovať.

Veríme, že sa pustíte do hľadania toho svojho projektu a čoskoro sa Vám podarí vycestovať. Veľa šťastia!

Autor: Eliška Herinková