Projekt Slipstream

Zámer projektu Slipstream (2023-1-SK02-KA220-YOU-000159836)vznikol v partnerstve 7 organizácií zo 7 krajín, ktoré chcú rozvíjať výchovu k dobrovoľníctvu detí a mládeže.

Cieľom projektu je zvýšiť kvalitu príležitostí pre participáciu mládeže na demokratickom živote a spoločenskú a občiansku angažovanosť v komunitách prostredníctvom prepojenia formálneho a neformálneho vzdelávania vytvorením podmienok pre rozvoj stratégie service learningu v krajinách strednej a východnej Európy. (región CEE). Projekt chce vytvoriť nástroje a podmienky na implementáciu service learningu a urobiť ho exkluzívnejším.

Partneri vytvoria nástroje na implementáciu národných oceňovaní za service learningové projekty a zlepšenie medzinárodného oceňovania. Oceňovanie inštitúcií, ktoré realizujú service learning posilňuje propagáciu a zviditeľňuje túto pedagogickú stratégiu.

Partneri, ktorí majú skúsenosti so školením stratégie service learning, vytvoria balík nástrojov a materiálov, ktoré možno použiť na vytvorenie vlastného harmonogramu školenia a zároveň zrealizujú školenie pre pracovníkov s mládežou.

Definovanie štandardov kvality service learningových projektov a vytvorenie aplikácie na reflexiu učenia v service learningovom projekte budú výsledkom, ktorý zlepší kvalitu projektov realizovaných mládežou a zvýši ich motiváciu a angažovanosť v komunitách prostredníctvom uvedomenia si získaných vedomostí a zručností.

Všetky výsledky spolu s vypracovaným plánom advokácie a vyškolenými ambasádormi service learningu v každej zo zapojených krajín vytvoria lepšie prostredie pre šírenie stratégie SL a umožnia organizáciám úspešne implementovať metódu service learning. 

Termín: 1.11.2023 – 31.1.2026

Koordinátor projektu: Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Slovakia

Partnermi v projekte sú:

  • Centre Europeen du Volontariat, Belgium             
  • Medunarodno udruzenje „Interaktivne otvorene skole“, Bosnia and Herzegovina                    
  • Udruga za razvoj civilnog drustva SMART, Croatia                    
  • Národní asociace dobrovolnictví, z.s, Czech republic
  • TOKA, Kosovo
  • Fundatia Noi Orizonturi Lupeni, Romania
Aktivity:

Podujatia

  • 18. októbra 2024 sa v Banskej Bystrici uskutočnila konferencia Cesty k dobrovoľníctvu vo vzdelávaní, v rámci ktorej bolo odovzdané aj medzinárodné ocenenie Regional Service Learning Award, ktoré je realizované ako súčasť projektu Slipstream.
  • 25. októbra 2024 sa v Katoviciach konala konferencia o service learningu. V rámci programu vystúpila s príspevkom aj Dominika Hradiská, ktorá zdieľala skúsenosť Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií s implementáciou stratégie service learning do formálneho aj neformálneho vzdelávania na Slovensku. V príspevku predstavila aj ciele a aktivity medzinárodného projektu Slipstream.
  • 24. – 25. októbra a 31. októbra 2024 sa v Poprade konal tréning Service learning vo výchove a vzdelávaní detí a mládeže k dobrovoľníctvu. Zúčastnilo sa ho 12 osôb z formálneho aj neformálneho vzdelávania. Po tréningu budú účastníci a účastníčky pracovať na príprave plánu implementácie service learningu a v prvej polovici roka 2025 sa budeme tešiť na konkrétne projekty, ktoré zapojení mladí ľudia pripravia.

Manuál 

Spolu s partnermi pripravili Manuál, ktorý má pomôcť učiteľom a pracovníkom s mládežou pri zavádzaní service learningu do ich práce s mládežou. Manuál obsahuje konkrétne aktivity využiteľné v jednotlivých krokoch zavádzania service learningu a tiež štandardy kvality service learningového projektu. Tie pomôžu pracovníkom s mládežou lepšie nadizajnovať mládežnícky projekt. 

Curriculum pre tréning service learningu

Druhý výstupom projektu je Curriculum pre tréning service learningu. Obsahuje tipy a odporúčania, čo by malo vzdelávanie o service learningu obsahovať vrátane konkrétnych metód a techník, z ktorých je možné tréning vyskladať.

Obidva dokumenty sú na platforme výstupov Erasmus+ dostupné v angličtine aj v jazykoch partnerov.